Obisk srbske borčevske delegacije

Prvi obisk srbske borčevske delegacije - SUBNOR Srbije v Sloveniji po razpadu Jugoslavije

Zveza združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB Slovenije je na povabilo predsednika Marjana Križmana med 12. in 14. majem 2022 gostila delegacijo Zveze borcev NOB Srbije (SUBNOR Srbije), ki jo je vodil njen predsednik upokojeni general major Vidosav Kovačević. V četrtek, 12. maja je delegacija SUBNOR Srbije v spremstvu vodstva slovenskega združenja borcev s predsednikom Marjanom Križmanom, Marjanom Šiftarjem, predsednikom komisije za mednarodno sodelovanje pri ZZB za vrednote NOB Slovenije in drugimi člani obiskala Sežano, na povabilo Bojana Pahorja, predsednika Območnega združenja borcev za vrednote NOB Sežana in podpredsednika ZZB za vrednote NOB Slovenije. V Sežani so se srečali z lokalnimi vodstvi borčevske organizacije in sežanskim županom Davidom Škabarjem. V Lokvi jih je sprejel Srečko Rože, lastnik Vojaškega muzeja Tabor Lokev in častni občan Sežane. Delegacija SUBNOR – ja Srbije si je z velikim navdušenjem ogledala vojaški muzej, saj ni pričakovala tako bogate vsebine razstavljenih muzejskih predmetov iz časa prve in druge svetovne vojne ter razstave o slovenski teritorialni obrambi. Pred ogledom Vojaškega muzeja Tabor Lokev so si v Sežani ogledali še Vina klet Sežana. Naslednji dan, 13. maja sta delegaciji obeh borčevskih organizacij z vojaškimi častmi položili skupni venec k grobnici narodnih herojev v Ljubljani in bili na sprejemu pri ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću. Obisk srbske borčevske delegacije je bil načrtovan kot sodelovanje in poglabljanje vezi med organizacijama. Gre za prvi obisk vodstva SUNBOR - ja po razpadu Jugoslavije. V večernih urah so se jima na delovnem srečanju v Ravnah na Koroškem pridružili še predsedniki borčevskih organizacij iz nekdanjih republik SFRJ z namenom tkanja vezi in krepitve sodelovanja v skupnih evropskih projektih za ohranjanje vrednot narodno osvobodilnega boja. Ob obisku Vojaškega muzeja Tabor Lokev je predsednik ZZB za vrednote NOB Marjan Križman poudaril, da se po dolgih letih po razpadu bivše skupne države Jugoslavije veteranske borčevske organizacije ponovno združujejo in tkejo vezi, kot so nekdaj združevale partizane in vso povojno izgradnjo Jugoslavije na katerih temelji naša Republika Slovenija.

Delegacija SUBNOR Srbije in ostale veteranske borčevske delegacije iz držav bivše skupne države Jugoslavije so svoj obisk zaključile v soboto, 14. maja 2022 na osrednji spominski slovesnosti ob 77. obletnici zadnjih bojev druge svetovne vojne v spominskem parku na Poljani pri Prevaljah, kjer stoji spomenik svobodi in miru. Na slovesnosti so položile skupen venec k spomeniku. S tem dejanjem so na simbolni ravni potrdile skupen boj borcev iz vse nekdanje države Jugoslavije v zaključnih bojih druge svetovne vojne na Koroškem in njihovo žrtvovanje za svobodo.