Otvoritev začasne razstave

Otvoritev začasne razstave Vojaškega muzeja Tabor Lokev: Sežanski okraj in zahodna meja (1945-1954)

V soboto, 16. septembra 2023, je v dopoldanskih urah pred Vojaškim muzejem Tabor Lokev potekala otvoritev nove začasne razstave z naslovom: Sežanski okraj in zahodna meja (1945-1954), ki se je za obiskovalce odprla po krajšem kulturnem programu. Ta se je začel s slovensko himno v izvedbi Moškega pevskega zbora Tabor Lokev, ki ga vodi zborovodja Vladislav Korošec. Nato je na prizorišče prihrumel džip Willys, v katerem sta Adrijano in Franko Grgič, preoblečena v ameriška vojaka oz. oficirja, pripeljala recitatorja Nika Brcarja. Fant, ki se je leta 1947 na mejnem prehodu Fernetiči fotografiral z zavezniškim vojakom Millerjem ter je na vabilu in naslovnici kataloga začasne razstave, je prav Franko Grgič iz Opčin, ki se je posebej za to priložnost s sinom Adrijanom pripeljal v Lokev z džipom. Nik Brcar je v vlogi zavezniškega vojaka G. S. Elliotta, oficirja za civilne zadeve v Sežanskem okraju, recitiral pesem, ki jo je omenjeni oficir napisal in poslal na sedež Zavezniške vojaške uprave (ZVU) v Trst v času manifestiranja domačinov v okraju, 6. septembra 1946. Izak Ban, povezovalec prireditve, je pesem prevedel in jo recitiral v slovenščini tako, da so lahko vsi poslušalci razumeli njen pomen. Po uvodnem pozdravu je sledil govor Srečka Rožeta, lastnika Vojaškega muzeja Tabor Lokev, ki je povedal nekaj uvodnih, pozdravnih besed in se že v naprej zahvalil vsem, ki so prišli in sodelovali pri nastajanju razstave ter same prireditve. Moški pevski zbor nas je nato zopet navdušil z dvema pesmima: Kdo pa so ti mladi fantje in Ob Kolpi. Izak je nato na oder povabil predsednika KS Lokev, Roberta Müllnerja, ki je v govoru med drugim delil tudi svojo izkušnjo življenja ob meji, ko je kot otrok z družino živel v Novi Gorici. Sledila je čudovito odigrana točka Tine Štok in Tjaše Trampuž, ki sta uprizorili dve Lokavki. Tončka Vojska, ki jo je uprizorila Tina Štok, je v času cone A kot živahna mladenka doživela marsikatero zanimivo prigodo, Sonjo Placer Piskernik, Ljubljančanko, ki jo je uprizorila Tjaša Trampuž, pa je učiteljska služba že na samem začetku, leta 1950, najprej peljala v Istro nato pa na Kras. Po njunem nastopu je Anja Rože kot ena avtorjev razstave in istoimenskega razstavnega kataloga razložila idejo razstave, obdobje, ki ga razstava pokriva, in poslušalcem namignila, katere predmete si bodo na razstavi lahko ogledali. Zahvalila se je vsem tistim starejšim Kraševcem, ki so ji dovolili, da jih intervjuva in so tako pripomogli k obogatitvi njenega raziskovanja povojnega sežanskega teritorija. Razstava in njen katalog sta namreč nastala na podlagi Anjine magistrske naloge, ki jo je dobro leto nazaj zagovarjala na Oddelku za zgodovine Filozofske fakultete v Ljubljani.

In tako se je kulturni program že bližal koncu. Prireditev se ne bi morala zaključiti brez posebne zahvale vsem tistim, ki so kakorkoli sodelovali pri obogatitvi kulturnega programa. Sledila je zadnja pesem, ki jo je zapel MPz Tabor Lokev, in sicer Vstala Primorska. Nato pa je predsednik KS Lokev z rezanjem traku slavnostno odprl razstavo, skozi katero je prve obiskovalce popeljal Srečko Rože. Sledilo je imenitno druženje z vsemi udeleženci otvoritve. Bilo je res lepo in nepozabno!