V sredo, 23. oktobra 2024 se je v spominskem parku padlim borcem in žrtvam nacifašističnega nasilja iz Lokve in Prelož odvijala žalna slovesnost, ki jo tradicionalno prireja Krajevna organizacija Zveze združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (KO ZZB za vrednote NOB) Lokev – Prelože ob državnem prazniku spomina na mrtve.
Žalne slovesnosti so se udeležili Andrej Sila, župan Občine Sežana, Robert Müllner, predsednik Krajevne skupnosti Lokev, Bojan Pahor, predsednik Območnega združenja ZZB za vrednote NOB Sežana, Igor Hreščak, predsednik Krajevne organizacije ZZB za vrednote NOB Lokev – Prelože, svojci padlih borcev in žrtev nacifašističnega nasilja ter člani domoljubnih organizacij.
V kulturnem programu so nastopali Moški pevski zbor Tabor Lokev pod vodstvom zborovodje Ladislava Korošca in družina Rože iz Vojaškega muzeja Tabor Lokev. Častni občan Srečko Rože je recitiral pesem Pismo materi iz groba pesnika Ivana Minattija in Pismo avtorja Jeni. Govornica na žalni slovesnosti je bila Irena Rože, kulturni program pa je povezovala zgodovinarka Anja Rože.
31 padlim borcem in 6 žrtvam nacifašističnega nasilja so se s cvetjem in vencem poklonili Igor Hreščak, predsednik KO ZZB za vrednote NOB Lokev in Liljana Pahor iz ZZB za vrednote NOB Sežana ter predstavnika stranke Levica iz Sežane. Nato smo se vsi skupaj z minuto molka poklonili padlim borcem in žrtvam nacifašističnega nasilja, padlemu borcu Leopoldu Gregorčiču iz Ljubljane pokopanemu na lokavskem pokopališču ter Virgiliju Ščeku, duhovniku, narodnemu buditelju in publicistu, ki mu je leta 1941 takratni lokavski kaplan Anton Požar zaradi vse ostrejšega fašističnega preganjanja nudil zatočišče v lokavski kaplaniji. V sredo, 30. oktobra 2024 je k spomeniku duhovnika Virgilija Ščeka v Lokvi položil venec tudi Marjan Suša, član Društva TIGR Primorske in Srečko Rože iz Vojaškega muzeja Tabor Lokev.