Razstava V objemu strupenih hlapov

Razstava V objemu strupenih hlapov: Plinski napad v 12. soški bitki

Na muzejsko poletno noč 16. junija 2018 sta bili v Notranjskem muzeju Postojna odprti dve razstavi posvečeni stoletnici konca prve svetovne vojne. Ob domači razstavi Notranjskega muzeja »Grozna stonoga pošast, ki brizga strup in pogin« s poudarkom na Postojni in okolici avtorice Alenke Čuk je postavljena tudi gostujoča razstava »V objemu strupenih hlapov: Plinski napad v 12. soški bitki«, ki je nastala kot plod sodelovanja med Vojaškim muzejem Tabor Lokev in Goriškim muzejem Kromberk–Nova Gorica avtorjev Aneje Rože, mag. zgodovine in sedaj pripravnice v Goriškem muzeju, Srečka Rožeta, lastnika in vodje Vojaškega muzeja Tabor Lokev, in mag. Davorja Kernela iz Goriškega muzeja. Razstava je bila najprej od 7. do 28. novembra 2017 na ogled v Kosovelovem domu Sežana, nato smo jo v začetku meseca februarja selili v Park vojaške zgodovine Pivka sedaj pa bo do 10. septembra 2018 na ogled v Notranjskem muzeju Postojna. Zaradi prostorske omejitve je predstavljena v nekoliko manjšem obsegu kot je bila v sežanskem Kosovelovem domu. Po 10. septembru pa jo bomo selili še v Pokrajinski muzej Koper.
Na razstavi je predstavljeno, kaj je kemično orožje, kratek oris plinskega bojevanja na soški fronti in prikaz plinskih mask nasprotnic na soški fronti. Postavljene so tudi uniforme z obeh nasprotujočih si strani. Obiskovalcem razstave so predstavljene uniforme avstro–ogrskega jurišnika s polno bojno opremo, nemškega pehotnega vojaka, avstro–ogrskega častnika topništva in uniforma podporočnika brigade Friuli. Razstavljen je tudi eden izmed 894 minometov, ki je bil najden prav na terenu današnjega kampa Vodenca.

Več o razstavi si lahko preberete tudi tukaj.